top of page

D4Gforlife VIPs

Public·14 members

Hafta Hafta Gebelik 34 Hafta


34. hafta gebelik, hamilelik sürecinin 8. ayına geldiğinizi gösterir. Artık erken doğum riski olsa dahi bebeğiniz, hayatta kalacak kadar gelişimini tamamlamıştır. Gebeliğin 34. haftası aynı zamanda anne adaylarının doğumla ilgili endişelerinin ve sorularının yoğunlaşmaya başladığı dönem olarak bilinir. Bu konuda merak ettiğiniz her şeyi doktorunuza sorabilir, çevrenizden gelen yorumlara kulaklarınızı tıkayabilirsiniz. Zira gebeliğinizin başından beri hafta hafta gebelik takibi yapan doktor, sizin tüm gebelik sürecinize de hakim olduğundan gerekli açıklamaları yaparak rahatlamanızı sağlar.
Hafta Hafta Gebelik 34 Hafta


DOWNLOAD: https://www.google.com/url?q=https%3A%2F%2Furlcod.com%2F2ueB2I&sa=D&sntz=1&usg=AOvVaw1jGX5r5xu7jXlOINtGQf-434 hafta gebelik sürecini tamamlamış bir anne adayının doğum için ortalama 6 haftası kalmıştır. Ancak pek çok bebeğin 1-2 hafta daha erken dünyaya geldiği düşünülürse; çok yakında artık bebeğinize kavuşacağınızı hayal edebilirsiniz.


Hamilelikte 34. hafta, doğum tercihinin de yapılması gereken dönemdir. Elbette doğum planınızı her şeyin normal gittiğini varsayarak doktorunuz planlayacaktır. Ancak doğum sırasında planlandığı gibi gitmeyen durumlar için farklı tercihler belirlemek, şartların değiştiği anda farklı alternatiflere sahip olmanız anlamına gelir. Bu da size ayrı bir rahatlık sunacaktır.


Gebelikte 34 hafta bebek gelişimi bakımından da bir hayli uzun yol katettiğinizi gösterir. Bu hafta içerisinde oluşan en ilginç olaylardan biri de bebeğinizin sizin yaşadığınız her şeyi hissediyor olmasıdır. Dolayısıyla yediğiniz bir yiyeceğin tadı, içtiğiniz içeceklerin aroması, dış ortamdan gelen sesler ve hatta sizin duygu durumunuz bile bebeğiniz tarafından hissedilir. Hatta 34 haftalık bebek hareketleri miktarı, tüm bu etkileşimlere göre dahi gün içinde değişkenlik gösterebilir.


Hamilelikte 34 hafta bebek gelişimi bakımından sona yaklaşıldığını, akciğerlerinin artık gelişimini tamamlamasına 3 hafta kaldığını gösterir. Bu süreçte bebeğinizin akciğerlerinde "surfaktan" adlı bir madde oluşmaya başlar. Hava almayı sağlayan alveollerin içindeki hava boşaldıktan sonra akciğer duvarlarının yapışmasını önleyen bir madde olan surfaktan, erken doğumlarda solunum riskini azaltır.


Gebeliğinde 34 haftayı deviren anne adayları bu haftada kilo alımına devam eden bebeğinin boy ve kilo miktarını da merak eder. 34 haftalık bebek gelişimi değerlendirildiğinde, boylarının yaklaşık 45 cm uzunluğunda olduğu izlenir. Bununla birlikte 34 haftalık bebeğin kilosu ise ortalama 2146 gramdır. Elbette tüm bebekler bu değer aralıklarında olmadığı için sizin bebeğinizin ölçüleri biraz daha farklı olabilir.


34 haftalık gebelik gelişimi devam eden bebeğinizin cilt altı yağ katmanı gelişmeye devam ederek daha dolgun bir görünüm alır. Ayrıca tırnakları da uzamış, vücut ısısını koruma görevi gören verniks kazeoza maddesi de kalınlaşmaya başlamıştır.


Ultrason eşliğinde kontrol edilirken 34 haftalık bebek görüntüsü, önceki haftalara göre biraz daha sakin olabilir. Bebeğinizin yeri giderek daraldığı için ayak ve kol hareketleri nispeten daha az izlenir. Ancak elbette gün içinde uyumadığı zamanlarda hareket ederek minik yumruk ve tekmeler atabilir. Bazen bu hareketler canınızı acıtsa da tadını çıkarmalısınız. Çünkü gebeliğinizde en çok bu anları özleyeceğinizden emin olabilirsiniz.


34 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri sırasında hıçkırdığı ve solunum benzeri hareketler yaptığına da tanıklık edebilirsiniz. Bebeğiniz bu haftalarda amniyon sıvısını yutarak solunum hareketleri egzersizleri yapar ve aynı zamanda sindirim sistemini de dış dünyaya hazırlar. Giderek büyüyen bebeğinizin 34 haftalık gebelik görüntüsü ultrasonda cenin pozisyonu adı verilen tarzda görünür. Diğer bir deyişle bacakları karnına doğru çekilmiş ve kolları da önünde birleşmiştir.


34 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin azalması; yeri daralan ve günün büyük bir bölümünü uykuda geçiren bebeğiniz için son derece normaldir. Ayrıca 34 haftalık gebelikte bebeğin ters olması da muhtemel durumlardan biridir. Bebeğiniz doğuma yaklaşan bu haftalarda baş aşağı durabilir. Ancak sizin bebeğiniz henüz dönmediyse endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü bebeklerin yüzde 96'sı 38. haftaya kadar doğum pozisyonu alır.


34 haftalık gebelikte sancı yaşıyorsanız, gerçek doğum sancıları ile yalancı doğum sancıları arasındaki farkı doktorunuza sormanızın zamanı gelmiştir. Yalancı doğum sancıları, ağrılı olsa da acıdan çok rahatsızlık verici tarzdadır. Kısa süreli ve düzensiz olan bu tür kasılmalara "Brexton Hicks" kasılmaları denir. Karnın alt bölgesinde ya da sırtın altın oluşan bu tür sancılar, bazen çok ciddi ağrılara da neden olabilir. 34 haftalık gebelikte kasık ağrısı yaşıyorsanız, belki de sebebi yalancı doğum kasılmaları da olabilir. Gerçek doğum sancıları, rahmin tepe bölümünden aşağı doğru inen ve tüm rahme yayılan bir ağrı şeklindedir. Düzenli ve sık aralıklarla gelen bu tür ağrılar yaşarsanız, mutlaka doktorunuza haber vermeniz gerekir.


Bu dönemde kendinizi daha zinde hissetmek için yapabileceğiniz en iyi aktivitelerin başında yürüyüş geliyor. Açık havada sizi zorlamayacak tempoda küçük yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğer mevsim uygunsa denizde hafif tempoda, bir yakınınızın size eşlik edeceği şekilde yüzebilirsiniz. Yine nefes egzersizleri, hafif esneme hareketleri ya da hamile yogası da bu haftalarda enerjinizi yükseltebilir. Vücudunuzu esneten, geren, hareket ettiren basit hareketler de kan dolaşımınızı artıracaktır. Ancak unutmayın ki, tüm bu aktiviteleri yapmadan önce doktorunuza danışmalı ve onun onayını almalısınız.


Hamileliğinizin 34. haftasında 8. ayın içinde bulunuyorsunuz. Hamileliğin 8. ayı, anne karnındaki bebeğin 32. haftasında başlar ve 35. haftanın sonunda biter. Bu durumda 34 hafta 2 günlük hamilelik kaç aylıktır? sorunun cevabı da 8. aydır.


Hamilelik sürecinde bebeğin bulunduğu haftaya göre ideal kiloda olması için anne adayının beslenme alışkanlığı ve düzeni içinde bazı besinlerin özellikle bulunması gerekir. Anne adayları, bebeklerine kilo aldırmak için besin değeri bakımından yüksek olan balık, et, süt, yumurta, yoğurt, tahıllar, meyve ve sebzelere ağırlık verebilir. Temel enerji ihtiyacı tam buğday ve esmer unlu ekmeklerden, esmer makarna, bulgur, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagillerden karşılanabilir. Ayrıca ara öğünlerde mineraller bakımından zengin olduğu için ceviz, fındık, badem, kabak çekirdeği tüketilebilir.


Prematüre ya da normal doğum ile dünyaya gelen 2500 gramın altında doğan bebekler kuvöze alınır. Erken doğan bebekler, bağışıklığı henüz zayıf olduklarından hastalıklara karşı korunmak için kuvöze konur. 34-37 haftalar arasında doğan ve hiçbir sağlık problemi olmayan bebekler, doğduklarında yenidoğan ünitesinde ve kuvözde bir süre kalır. Tıbbi desteğiyle normal hayata uyum sağlayacak duruma gelen bebek, doktorun onayıyla uygun görülen süre sonunda kuvözden çıkarılabilir.


Evet, 34 hafta gebelikte anne adaylarının kasık ağrısı yaşaması normaldir. Geçmiş haftalarda olduğu gibi bu hafta da kasık ağrısı çekiyor olabilirsiniz. Bu ağrılar, bebeğinizin büyümesi nedeniyle rahmin etrafındaki kaslarda gerginlik ve esneme olmasından kaynaklanabilir. Bu ağrıları doğumun olacağı zamana kadar yaşayabilirsiniz.


34 haftalık gebelikte düzensiz ve ağrısız yalancı kasılmalar yani hazırlık kasılmaları olabilir. Genellikle gebeliğin üçüncü trimesterinde hissedilmeye başlayan bu yalancı doğum sancılara Braxton Hicks kasılmaları denir.


Gebelikte 34. hafta itibariyle nefes darlığı hissedebilirsiniz bunun nedeni bebeğiniz nedeniyle sıkışan akciğer ve diyaframdır. Nefes almakta zorlanıyorsanız omuzlarınızı geriye atarak dik durmaya çalışın daha rahat nefes alıp verdiğinizi fark edeceksiniz.


Bebeğinizin derisini kaplayan tüyler bu haftadan itibaren dökülmeye başlayacak. Eğer bebeğiniz bu haftada doğmuş olsaydı bebeğinizin sırtındaki kulaklarında ve alnındaki tühler sizi rahatsız edebilirdi. Fakat bu tüyler zamanla dökülecek bebeğinizin cildi pürüzsüz bir hale gelecektir.


haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.


Artık haftaları sayıyorsun. 34 haftalık gebelikte neler olur, neler biter? 34 haftalık bebek gelişimi nasıl olur? detaylıca anlattık. Daha fazla sabırsızlanmadan okumaya başla hadi!


Hamileliğinin aynı döneminde olan tüm kadınların ölçüleri aynı değildir. Önemli olan uygun bir şekilde kilo almak ve rahmin uygun bir şekilde genişlemesidir. Peki, 34 haftalık gebelik kaç aylık eder? Bizim hesaplarımıza göre gebelikte 34.hafta hamileliğin 8.ayına dahildir. İşte hamileliğinin 8.ayında, 34.haftada yaşayabileceğin bazı belirtiler!


Gebelikte 34. haftayla birlikte doğuma bir adım daha yakınsın! Büyük gün yaklaştıkça endişelerin artıyor olabilir. Hem heyecanlı hem gergin olduğun bu dönemde, stresini azaltacak ve kolay bir doğum deneyimi yaşamana katkıda bulunacak yöntemler var. Nefes egzersizleri! Bu egzersizlerden biri ise, French Press!


Doğduğunda vücut ısısını düzenleyecek olan yağ tabakaları bebeğe kilo aldırır. Erken doğum sancılarına dair endişeleriniz olduysa şunu bilin ki 34-37 haftaları arasında doğan ve sağlık sorunu olmayan bebekler herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmazlar. Yeni doğan ünitesinde belli bir süre kalabilir ve kısa süreli sağlık sorunları olabilir. Fakat uzun vadede 9 aylık bebekler kadar sağlıklı olurlar. 041b061a72


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...

Members

 • Shonia E.
 • Arya Bhatnagar
  Arya Bhatnagar
 • Pankaj
  Pankaj
 • Dwayne Smith
  Dwayne Smith
 • Raghini Rathod
  Raghini Rathod
bottom of page